Skip to content

1 Fielding TerraceParamus, NJ 07652

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block6915
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,000
50%
Improvement Value:$404,000
50%
Total Assessment$806,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+2.9%
2024$11,137+8.0%
2023$10,316+6.2%
2022$9,717-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,376DeedBook 5624, Page 1303Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

DeedBook 8021, Page 878NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 7750, Page 137