Skip to content

123 Burke PlaceParamus, NJ 07652

Built 2015

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block6917
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,700
42%
Improvement Value:$587,700
58%
Total Assessment$1,013,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,448+1.1%
2024$14,294+7.7%
2023$13,267+5.9%
2022$12,529+13.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft2,390DeedBook 2518, Page 1765NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft967DeedBook 1879, Page 724Recorded3/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015