Skip to content

128 Crain RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6917
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,300
52%
Improvement Value:$382,800
48%
Total Assessment$800,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,376+2.9%
2024$11,054+8.0%
2023$10,240+6.1%
2022$9,650-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954