Skip to content

591 Roosevelt Blvd.Paramus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block6016
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,500
40%
Improvement Value:$606,000
60%
Total Assessment$1,002,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,206+2.9%
2024$13,806+8.1%
2023$12,767+5.3%
2022$12,122+20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8734, Page 800Recorded10/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 2002