Skip to content

664 Bruce DriveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$592,500
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block7113
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,500
60%
Improvement Value:$258,500
40%
Total Assessment$645,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+2.8%
2024$8,799+7.4%
2023$8,194+5.4%
2022$7,776-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$592,500

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 2050, Page 236Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 8894, Page 273Recorded9/7/2005

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

DeedBook 7959, Page 858NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/31/1997

Property Built

Built

Year Built: 1956