Skip to content

661 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block7113
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,800
58%
Improvement Value:$236,400
42%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,985+2.7%
2024$7,777+7.1%
2023$7,263+5.2%
2022$6,902-5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 8213, Page 695NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1955