Skip to content

627 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block7117
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,400
45%
Improvement Value:$403,000
55%
Total Assessment$731,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,303+2.7%
2024$10,034+7.3%
2023$9,355+5.3%
2022$8,883+39.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 8768, Page 143Recorded1/8/2005

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 8652, Page 463Recorded1/22/2004

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8113, Page 182Recorded10/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953