Skip to content

338 Oradell AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 10, 2001

Property Information

Block7117
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,100
40%
Improvement Value:$494,700
60%
Total Assessment$823,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+2.8%
2024$11,309+7.6%
2023$10,510+5.5%
2022$9,966+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8356, Page 861NU CodeFamily (1)Recorded3/27/2001

Property Built

Built

Year Built: 1953