Skip to content

268 Cornell Rd.Paramus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block7122
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,048
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,800
38%
Improvement Value:$691,200
62%
Total Assessment$1,116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,912+2.8%
2024$15,475+7.9%
2023$14,340+5.3%
2022$13,624+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8219, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1971