Skip to content

343 Ross RoadParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block7204
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,300
41%
Improvement Value:$542,800
59%
Total Assessment$921,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+3.6%
2024$12,568-2.8%
2023$12,929+5.4%
2022$12,272+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 5064, Page 219Recorded8/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 7707, Page 73NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/24/1994