Skip to content

347 Ross RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block7204
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,400
37%
Improvement Value:$660,200
63%
Total Assessment$1,053,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,889+74.2%
2024$8,546+7.6%
2023$7,944+5.4%
2022$7,540+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 5008, Page 1493Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7906, Page 322Recorded8/29/1996

Property Built

Built

Year Built: 1951