Skip to content

690 Terrace DrParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block7205
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2 STY COLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,700
33%
Improvement Value:$792,800
67%
Total Assessment$1,179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,677+2.3%
2024$16,305+7.1%
2023$15,222+5.3%
2022$14,462-11.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,772DeedBook 2989, Page 2410Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 1435, Page 1003Recorded6/25/2013

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft3,772DeedBook 1012, Page 2188Recorded4/13/2012

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,144DeedBook 8570, Page 726NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8390, Page 312NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2001