Skip to content

W 44 Linwood AveParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block7307
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,300
52%
Improvement Value:$346,700
48%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+2.8%
2024$10,017+6.9%
2023$9,367+2.7%
2022$9,122+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 8608, Page 877Recorded8/29/2003

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

DeedBook 7785, Page 134Recorded5/3/1995

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7460, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1956