Skip to content

720 Evans StParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 10, 2007

Property Information

Block6721
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,800
49%
Improvement Value:$397,600
51%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+3.3%
2024$10,703+7.8%
2023$9,924+5.3%
2022$9,420+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 9314, Page 7NU CodeFamily (1)Recorded5/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 1951