Skip to content

W 34 Linwood AveParamus, NJ 07652

Built 1940

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block7307
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,300
74%
Improvement Value:$121,700
26%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+3.3%
2024$6,395+7.3%
2023$5,961+1.6%
2022$5,865+20.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940