Skip to content

815 Wynetta PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block7314
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,500
56%
Improvement Value:$305,200
44%
Total Assessment$687,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,744+3.1%
2024$9,449+7.7%
2023$8,778+5.4%
2022$8,331+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8385, Page 658NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2001

Property Built

Built

Year Built: 1955