Skip to content

19 Hampshire RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block7314
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
52%
Improvement Value:$357,900
48%
Total Assessment$739,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,489+4.2%
2024$10,062+7.9%
2023$9,324+11.9%
2022$8,332+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,854DeedBook 3716, Page 1976Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7537, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1955