Skip to content

803 Wynetta PlaceParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block7314
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
25%
Improvement Value:$1,146,200
75%
Total Assessment$1,529,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,879+2.7%
2024$21,297+7.3%
2023$19,853+5.2%
2022$18,869+15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,548DeedBook 3871, Page 252Recorded12/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 3086, Page 1793NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/22/2018