Skip to content

758 Hollybrook RoadParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block7315
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,900
53%
Improvement Value:$424,800
47%
Total Assessment$895,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,813+2.8%
2024$10,516+7.8%
2023$9,752+5.1%
2022$9,280+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 5444, Page 216Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 9180, Page 336Recorded10/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1956