Skip to content

785 Decker PlaceParamus, NJ 07652

Built 1976

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block7405
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,073
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,400
58%
Improvement Value:$298,700
42%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815+5.6%
2024$9,295+7.8%
2023$8,619+6.2%
2022$8,119+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,073DeedBook 5117, Page 1094Recorded10/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1976