Skip to content

839 Carter LaneParamus, NJ 07652

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$998,700
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block7408
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$483,300
58%
Improvement Value:$343,400
42%
Total Assessment$826,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,724+3.0%
2024$11,387+7.2%
2023$10,622+5.3%
2022$10,092+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$998,700
Sq Ft2,220DeedBook 5580, Page 1052Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$768,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 4092, Page 520Recorded4/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1976