Skip to content

837 Koman DriveParamus, NJ 07652

Built 2016

Last Sale Price
$1,307,000
Last Sale Date
Feb 16, 2016

Property Information

Block7408
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,353
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
30%
Improvement Value:$1,063,000
70%
Total Assessment$1,520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,726+2.7%
2024$21,163+7.2%
2023$19,750+5.1%
2022$18,789+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,307,000

From:

To:

Sq Ft3,353DeedBook 2193, Page 443Recorded2/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 1596, Page 2299Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 1204, Page 1592NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/29/2012