Skip to content

12 Lyncrest DriveParamus, NJ 07652

Built 1975

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block7501
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,200
43%
Improvement Value:$635,200
57%
Total Assessment$1,120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,594+3.4%
2024$15,075+6.6%
2023$14,140-6.9%
2022$15,190+43.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975