Skip to content

10 Lyncrest DriveParamus, NJ 07652

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block7501
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$486,200
57%
Improvement Value:$359,600
43%
Total Assessment$845,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,758+2.9%
2024$11,422+7.2%
2023$10,655+5.1%
2022$10,137+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,612DeedBook 5569, Page 260Recorded8/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967