Skip to content

E 108 Linwood AvenueParamus, NJ 07652

Built 1912

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block7503
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,200
57%
Improvement Value:$302,400
43%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+3.2%
2024$9,560+8.5%
2023$8,809+6.4%
2022$8,283+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 8142, Page 230Recorded2/4/1999

Property Built

Built

Year Built: 1912