Skip to content

793 Jersey PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block7504
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
59%
Improvement Value:$283,300
41%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+3.0%
2024$9,494+8.1%
2023$8,779+6.3%
2022$8,256-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 5397, Page 133Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954