Skip to content

41 Oliver RoadParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jul 1, 1993

Property Information

Block7506
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,400
46%
Improvement Value:$477,800
54%
Total Assessment$883,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,565+3.0%
2024$12,203+8.1%
2023$11,290+6.2%
2022$10,635+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7618, Page 208Recorded7/13/1993

Property Built

Built

Year Built: 1966