Skip to content

791 Kearney PlaceParamus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$484,800
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block7508
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
32%
Improvement Value:$877,600
68%
Total Assessment$1,286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,241-6.0%
2024$19,405+154.8%
2023$7,615+6.4%
2022$7,158+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$484,800

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 3631, Page 1157NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/24/2020