Skip to content

805 Kearney PlaceParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 3, 2012

Property Information

Block7508
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,300
57%
Improvement Value:$308,500
43%
Total Assessment$716,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,183+2.9%
2024$9,896+7.9%
2023$9,168+6.2%
2022$8,632+18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 1260, Page 581NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963