Skip to content

787 Kearney PlaceParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block7508
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,700
51%
Improvement Value:$397,900
49%
Total Assessment$810,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,532+2.9%
2024$11,210+7.9%
2023$10,392+6.1%
2022$9,796+8.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 7304, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1954