Skip to content

6 Palm CourtParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 5, 2003

Property Information

Block7515
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,000
55%
Improvement Value:$390,000
45%
Total Assessment$859,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+2.8%
2024$11,525+7.8%
2023$10,686+5.1%
2022$10,163+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 8604, Page 917NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1967