Skip to content

10 Palm CourtParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$801,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block7515
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,100
60%
Improvement Value:$314,100
40%
Total Assessment$780,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+2.1%
2024$10,485+7.9%
2023$9,717+5.1%
2022$9,241+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$801,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 5114, Page 262Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 8190, Page 191Recorded7/26/1999

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 7515, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1968