Skip to content

15 Bluebell Ct.Paramus, NJ 07652

Built 1982

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block7603
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,100
51%
Improvement Value:$363,900
49%
Total Assessment$746,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,610+2.9%
2024$10,315+7.9%
2023$9,557+5.2%
2022$9,087-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 1828, Page 1997NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1982