Skip to content

19 Bluebell CourtParamus, NJ 07652

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block7603
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$399,700
38%
Improvement Value:$643,600
62%
Total Assessment$1,043,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,861+2.9%
2024$14,438+7.3%
2023$13,454+5.4%
2022$12,770+14.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft3,584DeedBook 4416, Page 1405Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 7530, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1976