Skip to content

823 Pascack RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block7603
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,300
46%
Improvement Value:$423,000
54%
Total Assessment$783,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,119+3.2%
2024$10,778+7.8%
2023$9,997+5.2%
2022$9,506+5.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 8486, Page 838Recorded7/8/2002

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8038, Page 6NU CodeGovernment (15)Recorded1/26/1998

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7795, Page 457Recorded6/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1952