Skip to content

810 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block7604
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,800
45%
Improvement Value:$497,100
55%
Total Assessment$911,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,963+3.4%
2024$12,536+7.4%
2023$11,674+5.2%
2022$11,098+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,962DeedBook 2262, Page 867Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 7909, Page 790NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996