Skip to content

754 Livingston CourtParamus, NJ 07652

Built 1998

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block7604
Lot42
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,400
51%
Improvement Value:$407,100
49%
Total Assessment$823,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,681+3.7%
2024$11,264+7.6%
2023$10,471+5.3%
2022$9,948-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 2711, Page 839Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 461, Page 898Recorded6/25/2010

Property Sale

Sale
$264,500

From:

To:

DeedBook 8048, Page 748NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998