Skip to content

15 Main StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1924

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 14, 1995

Property Information

Block125
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM10

Building Details

Building Class17
DescriptionDWG 2SFG1
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,140
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
62%
Improvement Value:$113,600
38%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,572+4.6%
2024$8,196+9.0%
2023$7,521+3.8%
2022$7,246+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 7805, Page 939Recorded7/25/1995

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7521, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1924