Skip to content

115 Orchard StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1914

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 29, 1992

Property Information

Block138
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM12

Building Details

Building Class17
DescriptionDWG 2SFG2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
61%
Improvement Value:$142,500
39%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,646+4.0%
2024$10,237+8.8%
2023$9,409+3.7%
2022$9,075-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7554, Page 631

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 7464, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1914