Skip to content

4 Webster StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1922

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 19, 1999

Property Information

Block55
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM05

Building Details

Building Class17
DescriptionDWG 2SFG2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,163
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,800
61%
Improvement Value:$139,800
39%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,389+3.3%
2024$10,055+10.5%
2023$9,100+3.7%
2022$8,776-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 8139, Page 521Recorded1/27/1999

Property Built

Built

Year Built: 1922