Skip to content

212 Main StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$77,257
Last Sale Date
May 26, 2007

Property Information

Block65
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM05

Building Details

Building Class---
DescriptionST&APT 2SB
Dwellings---
ZoningC1H
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,100
43%
Improvement Value:$283,800
57%
Total Assessment$501,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,540+4.5%
2024$13,908-7.7%
2023$15,062-1.1%
2022$15,227-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$77,257

From:

To:

DeedBook 9375, Page 296NU CodeNominal consideration (25)Recorded8/7/2007

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft3,040DeedBook 7983, Page 992Recorded7/8/1997

Property Built

Built

Year Built: 1919