Skip to content

27 Mt Vernon StRidgefield Park, NJ 07660

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block87
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRidgefield Park Village
Tax Map PageTM08

Building Details

Building Class---
DescriptionST&APTS 2SB
Dwellings---
ZoningC1H
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,400
46%
Improvement Value:$259,600
54%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,993+4.6%
2024$13,384-7.7%
2023$14,496-1.1%
2022$14,652-16.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926