Skip to content

19 Clark AvenueRutherford, NJ 07070

Built 1953

Last Sale Price
$514,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block181
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
61%
Improvement Value:$179,800
39%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,428+2.6%
2024$14,063+3.9%
2023$13,541+2.7%
2022$13,180+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$514,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 3374, Page 248Recorded10/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953