Skip to content

62 Insley AvenueRutherford, NJ 07070

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block189
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityRutherford Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
78%
Improvement Value:$74,300
22%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+2.6%
2024$10,337+3.9%
2023$9,953+2.7%
2022$9,688+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941