Skip to content

473 Dorchester DriveRiverside, NJ 08075

Built 2004

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block118
Lot4
QualifierC473
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
13%
Improvement Value:$173,700
87%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,940+0.9%
2024$7,868+1.3%
2023$7,770+0.2%
2022$7,754+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 13235, Page 3978

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 13132, Page 7770Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$210,600
DeedBook 6236, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 2004