Skip to content

502 Nottingham PlaceRiverside, NJ 08075

Built 2004

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block118
Lot4
QualifierC502
CountyBurlington
MunicipalityDelran Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
13%
Improvement Value:$173,700
87%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,940+0.9%
2024$7,868+1.3%
2023$7,770+0.2%
2022$7,754+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 13442, Page 1105

Property Sale

Sale
$187,200
Sq Ft1,662DeedBook 13420, Page 8256Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6520, Page 484

Property Sale

Sale
$221,665
DeedBook 6228, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 2004