Skip to content

408 Melrose AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block14
Lot30
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
28%
Improvement Value:$132,200
72%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+3.0%
2024$6,731+4.0%
2023$6,473-0.3%
2022$6,491+3.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 13479, Page 7242

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 6680, Page 766

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6381, Page 650

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 3237, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1950