Skip to content

400 Melrose AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1954

Last Sale Price
$242,900
Last Sale Date
Dec 4, 2005

Property Information

Block14
Lot32
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
30%
Improvement Value:$116,700
70%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,343+3.0%
2024$6,159+2.6%
2023$6,006-0.3%
2022$6,022+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,900

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6348, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1954