Skip to content

135 W BroadwayMaple Shade, NJ 08052

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2009

Property Information

Block20
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
33%
Improvement Value:$86,100
67%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859+3.0%
2024$4,718+2.6%
2023$4,600-0.3%
2022$4,613+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5199, Page 55

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3539, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1946