Skip to content

52 E Park AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1950

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block49
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
27%
Improvement Value:$123,200
73%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,446+3.0%
2024$6,259+2.6%
2023$6,103-0.3%
2022$6,120+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 13532, Page 9587

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6410, Page 289

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 6074, Page 926

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5911, Page 242

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 3674, Page 339

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 3674, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1950